Goethyt (znany też pod nazwą „getyt„) to pospolity w przyrodzie, ale ceniony przez zbieraczy czarnych kamieni. Zachwycają przede wszystkim piękne, intensywnie czarne skupienia nerkowate, który tworzy. Kamień ten nazwano imieniem największego poety Niemiec, Johanna Wolfganga von Goethego – zbieracza minerałów, znanego także z zainteresowania ezoteryką. Co ciekawe, wiąże się go ze znaną z polskiej mistyki romantycznej tajemniczą liczbą 44.
Cechy charakterystyczne: • łagodzi dolegliwości nosa, gardła i uszu • stymuluje pracę i odbudowę szpiku kostnego • równoważy emocje związane z przemianami w życiu • ułatwia przemiany życia emocjonalnego.
Goethyt w mineraologii
Goethyt to rodzaj „naturalnej rdzy”. Składa się głównie z tlenku żelaza, stanowi też jedną z najszerzej wykorzystywanych rud tego metalu. Zawiera ponadto domieszki manganu, łatwo absorbuje też wodę. Występuje najczęściej w postaci niekrystalicznej – kolekcjonerzy minerałów cenią jednak głównie jego kryształy. Są one najczęściej ciemnobrązowe, spotkać można jednak również goethyty jednolicie czarne. Goethyt występuje w wielu miejscach świata, największe złoża znajdują się przy tym w Anglii (Kornwalia), Australii, na Kubie i w Stanach Zjednoczonych (Colorado, Alabama, Michigan). W Polsce złoża goethytu istnieją w Górach Świętokrzyskich i w okolicach Olkusza.
Goethyt w ezoteryce
Najpiękniejsze okazy goethytu w postaci krystalicznej szlifuje się karboszonowo. Czarne i ciemnobrązowe karboszony są nie tylko piękne – ceni je również ezoteryka. Nieoszlifowane goethyty w ciekawych kształtach (np. stalagmitowe) będą natomiast ciekawą ozdobą domu. Jak wielu magicznym minerałom, goethytowi przypisuje się korzystny wpływ na aurę człowieka.
W ezoteryce liczba 44, z którą rezonuje goethyt, uważana jest za liczbę metamorfozy. Wiąże się go również z astrologicznym baranem i elementem ziemi. jako kamienie metamorfozy goethyty warto nosić przy sobie w chwilach ważnych zmian życiowych. Stosowane są także wtedy, kiedy zależy nam na przemianie wewnętrznej. Goethyt równoważy ciało emocjonalne, pozwala więc na uzyskanie balansu emocjonalnego w sytuacjach stresowych. Teozofia łączy goethyty z „rekordami akaszyjskimi” („zapiskami akaszyjskimi”) – kosmiczną wiedzą, w której zapisana jest pamięć emocjonalna poprzednich wcieleń.
Goethyt łączy się z drobnymi czakrami znajdującymi się w okolicach nosa, uszu i gardła. Wywiera on jednak wpływ także na czakry główne, w tym czakrę trzeciego oka i czakrę podstawy (muladhara). Czakra podstawy łączy się z pamięcią emocjonalną, którą dzięki goethytowi można wizualizować w czakrze trzeciego oka. Pozwala to, dzięki pełniejszemu korzystaniu z poprzednich doświadczeń, na uzyskiwanie siły i samowiedzy w chwilach ważnych zmian życiowych.
Goethyt to także ważny kamień dla wszystkich tych, którzy praktykują afirmacje. Związane z tym kamieniem afirmacje pozwalają na pełne uświadomienie sobie miłości, cierpienia, radości i bólu tak w tym życiu, jak i w poprzednich wcieleniach. Pozwalają więc na uzyskanie pełnej samoakceptacji: nawet w chwilach dynamicznych zmian w naszym życiu.
Goethyt w litoterapii i medycynie alternatywnej
Medycyna alternatywna wiąże getyt przede wszystkim z dolegliwościami laryngologicznymi – znajduje on szerokie zastosowanie w litoterapii. Litoterapia zaleca, by kamień ten przykładać do uszu, nosa i gardła. Goethyt oddziałuje tak na przewlekłe schorzenia tych narządów, jak i na okresowe dolegliwości przeziębieniowe. Wiąże się go również z nadpobudzeniem ruchowym (w tym na tle stresowym), epilepsją, ADD i ADHD. Jako kamień przemiany goethyt pomaga w przezwyciężeniu skutków urazów fizycznych i traum emocjonalnych. Jego związek z żelazem sprawia, że wpływa na wytwarzanie czerwonych ciałek krwi, pracę szpiku kostnego i wchłanianie tlenu.
Litoterapia stosuje nie tylko noszone przy sobie kamienie i ozdoby domu, ale także goethyt w postaci sproszkowanej – musi on jednak pochodzić ze sprawdzonych źródeł, gdyż w naturalnym goethycie znajdują się niekiedy zanieczyszczenia kadmem i ołowiem.