Kalcyt błękitny jest jedną wielu odmian kalcytu. Jego niezwykle subtelna barwa i przejrzystość wspaniale załamują światło i mogą naprawdę zachwycić. Kalcyt to dość powszechnie występujący w przyrodzie minerał, jednak dzięki swojej wyjątkowej urodzie doskonale prezentuje się w wyrobach biżuteryjnych. Noszenie niebieskiego kalcytu jest szczególnie polecane osobom zestresowanym i poszukującym harmonii w życiu.
Czym jest kalcyt błękitny?
Pod względem chemicznym kalcyt błękitny jest węglanem wapnia (CaCO3). Sól ta w naturze jest bardzo rozpowszechniona, może wykształcać pokaźnych rozmiarów kryształy o układzie trygonalnym.Bardzo często jego drobne ziarna stanowią budulec skał czy spoiwo np. zlepieńców. Kalcyt zalicza się do podstawowych minerałów skałotwórczych (skały wapienne). Powstaje w procesach geotermalnych, często wypełnia szczeliny i pustki skalne. Czyste kryształy kalcytu wykazują silną dwójłomność promieni świetlnych. W skali twardości Mohsa kalcyt jest minerałem wzorcowym dla trzeciego stopnia, co oznacza, że zalicza się do skał dość kruchych. Charakteryzuje się doskonałą łupliwością w trzech kierunkach. W kryształach niebieskiego kalcytu można znaleźć domieszki pierwiastków takich jak mangan, żelazo, magnez, bar, kobalt, stront. Minerał zawdzięcza swoją nazwę greckiemu słowu „Chalix”, które oznacza wapno. Odmiany kalcytu mają duże znaczenie dla gospodarki i rolnictwa.
Występowanie kalcytu błękitnego
Kalcyt jest minerałem bardzo rozpowszechnionym. Jego pięknych kryształów o zabarwieniu lekko błękitnym można szukać w różnych częściach świata: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, na Islandii czy w Stanach Zjednoczonych. Na terenie Polski skupiska kalcytu pojawiają się na Górnym i Dolnym Śląsku, w Tatrach oraz Pieninach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Kryształy błękitnego kalcytu często wypełniają szczeliny zwietrzałych skał i tzw. pustki skalne i tworzą czasami okazy imponujących rozmiarów.
Właściwości kalcytu błękitnego dla posiadacza
Oprócz oczywistych walorów estetycznych, kalcyt błękitny dysponuje wieloma szczególnymi właściwościami, dla których warto zdecydować się nosić go przy sobie. Swojemu właścicielowi niebieski kryształ przynosi nie tylko ukojenie i opanowanie stresu, lecz także przeciwdziała lenistwu i mobilizuje do skutecznego działania w szczególnie wymagających sytuacjach życiowych. Warto mieć go ze sobą wybierając się na ważny egzamin, bądź rozmowę w sprawie pracy. Jego delikatna błękitna aura skutecznie chroni przed złą energią i negatywnymi myślami innych osób. To doskonały kamień dla ludzi zajmujących się pracą twórczą, gdyż wspiera kreatywność i dodaje inspiracji. Odcienie błękitu kojarzą się ze spokojem. Kalcyt w tym kolorze niesie ukojenie nerwów, pozwala odnaleźć harmonię. Pomaga także wzmocnić zdolności duchowe, takie jak: intuicja czy telepatia a nawet umiejętności parapsychiczne. Nic więc dziwnego, że kamień ten, tak często jest używany w litoterapi. Błękitna odmiana kalcytu często wykorzystywana jest w rytuałach magicznych służących oczyszczeniu i przywołaniu Duchów Opiekuńczych. Kamień włożony pod poduszkę skutecznie odpędza złe sny i pozwala na spokojny, pokrzepiający wypoczynek. Ma wpływ łagodzący, rewitalizujący i przywracający równowagę. Kalcyt błękitny przyporządkowany jest do czakry piątej gardła.
Ciekawostki:
Większość starożytnych figurek pochodzących z Egiptu została wykonana z kalcytu.