Sodalit jest minerałem z gromady krzemianów. Jego nazwa pochodzi od słowa “soda” – nawiązującego do sodu, ważnego składnika tego kamienia oraz od greckiego słowa “lithos” oznaczającego skałę, kamień. Należy on do rzadkich minerałów, rozpowszechniony jest tylko w niektórych rejonach Ziemi.
Gdzie znaleźć Sodalit?
Po raz pierwszy znaleziony został w ruinach starożytnego miasta Tiahuanaco, co może wskazywać na to, że w tych rejonach był powszechnym kamieniem ozdobnym oraz wykorzystywanym do litoterapi.
Sodalit najczęściej występuje w skałach magmowych – fonolitach, sejnitach czy tachitach. Składnik metasomatycznie zmienionych wapieni oraz innych skał osadowych. Występuje także z nefelinem, tytanitem i leucytem. Minerał ten znaleźć możemy w USA, Brazylii, Birmie, Tadżykistanie, Rosji, Namibii, Kanadzie, Indiach, Rumunii, Niemczech i Boliwii.
Sodalit – jakie są jego właściwości?
Sodalit jest kamieniem racjonalnego myślenia i komunikacji. Rozjaśnia umysł i poprawia koncentrację. Łączy logikę z intuicją, co pozwala na rozwój zdolności ezoterycznych. Można stosować go podczas medytacji czy nauki.
Dzięki swojej niebieskiej barwie, sodality posiadają właściwości uspokajające. Pomagają w stresowych sytuacjach, łagodząc lęk i oczyszczając umysł, co pozwala łatwiej poradzić sobie z problemami codziennego życia. Sodalit jest idealnym kamieniem dla osób, które chorują na depresje. Potrafi ustabilizować psychikę nadwrażliwych ludzi.
Minerał ten daje nam zdolność do głębszego myślenia, pozwala na odrzucenie starych schematów i wprowadzić nowe, które są bardziej korzystne dla naszego życia. W związku z tym, że jest kamieniem chłodnym, polecany jest osobom temperamentnym i wybuchowym – pozwala na uspokojenie i ustabilizowanie ich nerwów. Z powodzeniem można zabrać go ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, trudny egzamin czy stresujące wystąpienia publiczne – pomoże w zachowaniu rozwagi i zimnej krwi. Posiada również właściwości poprawiające skupienie, dzięki czemu posłużyć może także nastolatkom i młodszym dzieciom podczas nauki.
Sodalit szczególnie polecany jest dla osób, które pracują z urządzeniami emitującymi promieniowanie rentgenowskie czy z materiałami radioaktywnymi. Pomaga zwalczyć efekty napromieniowania. W codziennym życiu może nam posłużyć przed szkodliwościami, jakie niosą ze sobą używanie urządzeń elektronicznych, takich jak na przykład telewizory, komputery czy telefony. Wszystkie te urządzenia wytwarzają promieniowanie – warto położyć w ich pobliżu sodalit, aby zneutralizować negatywne działanie.
Magiczne właściwości tego minerału to przede wszystkim wsparcie w rozwoju i otwieraniu czakry trzeciego oka. Rozwija on intuicje i zdolność do szerszego widzenia. Często korzystają z niego osoby związane z ezoteryką – tarociści, jasnowidze, astrolodzy czy bioenergoterapeuci.
Zastosowanie Sodalitu w medycynie niekonwencjonalnej
Sodalit wykorzystać możemy w przypadku rożnych dolegliwości czy też wspierania organów. Jego działania:
- wpieranie układu oddechowego
- łagodzenie kaszlu i kataru
- regeneracja skóry
- działanie przeciwgorączkowe
- regulowanie ciśnienia tętniczego
- poprawa pracy jelita grubego
- wzmocnienie układu odpornościowego
- pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego
- wspomaga pracę szyszynki i neutralizuje poziom adrenaliny
- wzmocnienie zębów i układu kostnego
Pielęgnacja Sodalitu
Sodalit należy raz w miesiącu opłukać pod letnią wodą, w ten sposób rozładowujemy go z negatywnej energii. Minerał ten nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych, dlatego nie wolno kłaść go w nasłonecznionych miejscach.